ΓΚΑΛΕΡΗ ΕΡΣΗ : "Anima-l"
Ομαδική έκθεση Ζωγραφικής
Εγκαίνια : 15/12/2023 ώρα 18:00
Διάρκεια : 15/ Δεκεμβρίου 2023 - 27 Ιανουαρίου 2024
Τα ζώα μέσα από το βλέμμα 30 καλλιτεχνών . Η τέχνη ως ανθρώπινη δραστηριότητα και η συμβολή των ζώων στην καλλιτεχνική πράξη .Το σήμερα και το χθες της αντιμετώπισης τους από τον άνθρωπο –καλλιτέχνη και τον άνθρωπο- σύντροφο .Τα φανταστικά όντα ως απεικονίσεις ζώων στην καλλιτεχνική δημιουργία και τα παραγωγικά ζώα που ως αντικείμενα της ανθρώπινης μεταχείρισης [τροφή- ψυχαγωγία], στοιχειοθετούν το εικαστικό λεξιλόγιο των καλλιτεχνών και ενδίδουν στην δημιουργία ενός καλλιτεχνικού μανιφέστου που τοποθετεί τα ζώα στο βάθρο της ανθρώπινης δημιουργίας.
Την θεματική αυτή έκθεση πλαισιώνει με την Αιγίδα της η Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Α PRΟΜΙSE to ANIMALS , η οποία δίνει μια νέα πνοή στην αντιμετώπιση των ζώων από τον άνθρωπο και στοιχειοθετεί μια διακήρυξη πολύ συγκεκριμένη για τον τρόπο μεταχείρισης ,κατανάλωσης και συμβίωσης με τα ζώα.
Οι συμμετέχοντες εικαστικοί είναι οι:
Διαμαντής Αϊδίνης, Σπύρος Βασιλείου, Σπύρος Βερύκιος, Γιάννης Γαΐτης, Τάσος Δήμος, Γιώργος Ζογγολόπουλος, Σταμάτης Θεοχάρης, Χρήστος Καλόγηρος, Άντζυ Καρατζά, Νίκος Κεσσανλής, Κυριακή Μαυρογεώργη, Δανάη Μεγγρέλη, Lila De Nobili, Ζαχαρίας Παπαντωνίου, Γιώργος Παπακαρμέζης , Γιάννης Παππάς, Μιχάλης Παρλαμάς, Θεοδώρα Πατητή, Μίλτος Πεταλάς, Σπυριδούλα Πολίτη, Έλενα Προβατά , Σωτήρης Σόρογκας, Θάνος Τσίγκος, Δημήτρης Τσιρογιάννης, Αλέκος Φασιανός, Μανώλης Χάρος, Δημήτρης Χιωτόπουλος, Νίκος Χούτος, Αχιλλέας Χρηστίδης.
![Image](/images/2023/12/12/0_animalersi11122023.jpg)
![ΑΛΕΚΟΣ ΦΑΣΙΑΝΟΣ,Τα ψάρια, 1970, Λάδι σε ξύλο,55 x 66 cm. Image](/images/2023/12/11/1_animalersi11122023.jpg)
ΑΛΕΚΟΣ ΦΑΣΙΑΝΟΣ,Τα ψάρια, 1970, Λάδι σε ξύλο,55 x 66 cm.
![ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ,2023, Η Γάτα,Λάδι σε καμβά,90 x 110 cm. Image](/images/2023/12/11/2_animalersi11122023.jpg)
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ,2023, Η Γάτα,Λάδι σε καμβά,90 x 110 cm.
![Γιάννης Γαϊτης,Λαδι σε καμβά, ,1960, 65 x 81 cm-V Image](/images/2023/12/11/3_animalersi11122023.jpg)
Γιάννης Γαϊτης,Λαδι σε καμβά, ,1960, 65 x 81 cm-V
![ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΚΑΡΜΕΖΗΣ,Passive Aggressive, pencil on paper, 25 x 28cm. 2020 Image](/images/2023/12/11/4_animalersi11122023.jpg)
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΚΑΡΜΕΖΗΣ,Passive Aggressive, pencil on paper, 25 x 28cm. 2020
![ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ,Πουλί,2023 Μπρούτζος,24 π-16 υ + 3 εκ. βάση Image](/images/2023/12/11/5_animalersi11122023.jpg)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ,Πουλί,2023 Μπρούτζος,24 π-16 υ + 3 εκ. βάση
![ΘΑΝΟΣ ΤΣΙΓΚΟΣ,Ζώα,1956, Λάδι σε καμβά Image](/images/2023/12/11/6_animalersi11122023.jpg)
ΘΑΝΟΣ ΤΣΙΓΚΟΣ,Ζώα,1956, Λάδι σε καμβά
![ΜΙΛΤΟΣ ΠΕΤΑΛΑΣ Image](/images/2023/12/11/7_animalersi111220231.jpg)
ΜΙΛΤΟΣ ΠΕΤΑΛΑΣ
![ΝΙΚΟΣ .ΚΕΣΣΑΝΛΗΣ, 32 x 44 cm Image](/images/2023/12/11/8_animalersi11122023.jpg)
ΝΙΚΟΣ .ΚΕΣΣΑΝΛΗΣ, 32 x 44 cm
![ΣΠΥΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ,1981 Ακρυλικό σε κάμποτ επικολλημενο σε ξυλο,71.5 x 88.5 εκ. Image](/images/2023/12/11/9_animalersi11122023.jpg)
ΣΠΥΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ,1981 Ακρυλικό σε κάμποτ επικολλημενο σε ξυλο,71.5 x 88.5 εκ.
![ΣΠΥΡΟΣ ΒΕΡΥΚΙΟΣ,Εγώ και o σκύλος,2023,Λάδι σε καμβά,50x60cm Image](/images/2023/12/11/10_animalersi11122023.jpg)